Główne atrakcje Ustronia

 

 

– kolej linowa na Czantorię (odl. od apartamentów: 0,8 km)

www.czantoria.net

Kolej Linowa na Czantorię została wybudowana w latach 1965-1967 i oddana do użytkowania w październiku 1967 r. Obecnie jest to najnowocześniejsza kolejka w polskiej części Beskidów. Czteroosobowe siedziska kanapowe oraz system zwalniający prędkość przy wsiadaniu i wysiadaniu to duży atut kolejki, dzięki czemu nie tylko narciarze ale i osoby niepełnosprawne mogą czuć się bezpiecznie w czasie przejazdu. Stacja końcowa kolejki to Polana Stokłosica (851 m n.p.m.). Z góry zjechać można dwiema trasami: czerwoną – sztucznie naśnieżaną długości 1900 metrów i niebieską – łatwiejszą, długości 2600 m.  Na Polanie Stokłosica mieści się również letni tor sankorolkowy, a także telewizyjna stacja przekaźnikowa – jej wysoki maszt jest znakiem charakterystycznym góry Czantoria widocznym z dużej odległości.

Dalszy odcinek można pokonać pieszo szlakami turystycznymi na górę Wielka Czantoria (995 m n.p.m.).

 

 

 

Szlaki piesze na Wielką Czantorię:

–         z Ustronia Polany 1.45 godz., z powrotem 1.15 godz. (z apartamentów),

–         z Goleszowa przez Tuł i Małą Czantorię – 3.45 godz., z powrotem 2.45 godz.,

–         z Ustronia Centrum przez Małą Czantorię – 3 godz., z powrotem 2.30 godz.,

–         z Ustronia Centrum 2.30 godz., z powrotem 1.45 godz.,

–         ze Stożka – przez Soszów Wielki i przełęcz Beskidek – 3.45 godz., z powrotem 3.30 godz.,

–         z Wisły Centrum przez Soszów Wielki i przełęcz Beskidek – 3.30 godz., z powrotem 2.30 godz., na Stożek lub do Jabłonkowa (Czechy), do Jabłonkowa przez Nýdek (czeskie), do Trzyńca (Czechy).

 

 

 

 

 

Leśny Park Niespodzianek (1,5 km)
www.lesnypark.pl

Atrakcje w Parku:

 

–         Sokolarnia

–         Sowiarnia

–         Muzeum

–         Aleja Bajkowa

–         Plac zabaw

–         Miejsca Widokowe

 

Leśny Park Niespodzianek jest jedynym w swoim rodzaju parkiem, który daje możliwość spędzenia czasu dla całych rodzin w różnym przedziale wiekowym i pojedynczych gości. Jest to również raj dla fotografów, którzy mają tu możliwość fotografowania zwierząt w niemalże naturalnych warunkach. Ten nietypowy ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego.

Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty.

Największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują drapieżne sowy podczas ich lotów.

Park oprócz walorów rekreacyjnych posiada także walory edukacyjne. Jedna ze ścieżek wyposażona została w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialny wyposażeniem. Do części rekreacyjnej zaliczyć można aleję bajkową z ruchomymi ekspozycjami znanych nam z bajek oraz rozbudowany plac zabaw.

 

– eXtreme Park Ustroń Równica (2 km)

www.rownica.pl

Kompleks jest zlokalizowany w przepięknym zakątku Beskidu Śląkiego. W Extreme Parku znajduje się wiele atrakcji dla dzieci. Są to:

 

– tor saneczkowy Roller Coaster

Tor ma 200 metrowy podjazd, 600 metrów zjazdów i sporo emocjonujących zakrętów, gwarantujących duże emocje. Jest np. serpentyna, gdzie z 360- stopniowego zakrętu wpada się od razu w 180 – stopniowy, a wszystko dzieje się kilka metrów nad ziemią. Sanki mogą jeździć z prędkością około 40 km/h. Nowoczesna konstrukcja umożliwia korzystanie z toru przez cały rok, bez względu na upał, deszcz czy mróz.

 

– planetarium

Kompleksowo zaprojektowany i wykonany obiekt przeznaczony do popularyzacji astronomii i wiedzy o kosmosie. To obiekt nowoczesny dodatkowo wzbogacony o efekt poruszających się foteli ochyljących się w tył dla lepszego komfortu oglądania projekcji na sferycznym ekranie umieszczonym nad głowami widzów.

 

– kino 4D

Jedna z najnowocześniejszych atrakcji łącząca w sobie elementy tradycyjnego kina 3D z efektami mechanicznymi takimi jak: ruszajace się i wibrujące fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr a także opcjonalnie wyjątkowa projekcja na ekranie cylindrycznym.

 

– strzelnica interaktywna Piratt Show

Jest to zabawa rodzinna, w której udział może wziąć cała rodzina. Im większa liczba graczy na sali tym większa zabawa i satysfakcja w osiągnięcia wyniku. Scenariusz gry oparty jest na historii pirata poszukiwacza skarbów.

Gracz wciela się w jego pomocninika i wyrusza na poszukiwanie skrzyni pełnej złota. Gra stanowi świetną zabawę dla całej rodziny i twórcze rozwinięcie westernowego scenariusza.

 

– Horror Show

To jeden z najstraszniejszych domów grozy jaki kiedykolwiek powstał.

 

 

 

 

 

– Park linowy na górze Równica (2 km) 

www.parklinowy.pl

Park Linowy na szczycie góry Równica to wysokościowy tor przeszkód, który znajduje się 50 metrów przed schroniskiem górskim. Park składa się z 5 tras (o różnym stopniu truności) o łącznej długości ponad 1 km i 68 przeszkód.

 

 

TRASA WIKINGÓW

To trasa oznaczona kolorem pomarańczowym. Składa się z 25 przeszkód na wysokości od 3 do 12 metrów i jest najtrudniejszą trasą w całym parku. W skład trasy wchodzą takie przeszkody jak: 4 zjazdy tyrolskie o długości od 20 do 40 m, mosty linowe – birmańskie, tybetańskie, kładki, sieci do trawersowania, ruchome belki podłużne oraz poprzeczne, wiszące opony, równoważnia oraz wiele innych.
TRASA SAMURAJÓW

Równolegle do trasy Wikingów przebiega trasa o podobnym stopniu trudności tzw. Trasa Samurajów . Składa się z 16 przeszkód i jest oznaczona kolorem zielonym. Na 14 przeszkodzie skręca w prawo i po trzech kolejnych schodzi na ziemię. Jest to alternatywa dla osób, które poczuły się zmęczone i chcą zejść na ziemię.

 

TRASA INDIAN

Trasa ta ma 16 przeszkód i jest oznaczona kolorem czerwonym. Znajdują się tam takie przeszkody jak m.in. skok Tarzana na zawieszoną 5 metrów dalej sieć czy podniebny surfing. Trasę tą można połączyć z Trasą Tarzana, co daje możliwość przedłużenia zabawy o kolejne 12 przeszkód.

 

TRASA TARZANA

Trasa zawieszona- podobnie jak Trasa Indian- na wysokości od 3 do 7 m, oznaczona kolorem niebieskim. Składa się z 12 przeszkód, na które składają się np. ścianka wspinaczkowa, sieć pajęcza, jeżdżąca balia, przeskok pomiędzy platformami.

 

TRASA PIRATÓW

Trasa zawieszona na wysokości 2,5m nad ziemią. Składa się z 12 platform i 11 przeszkód takich jak: most himalajski, mosty birmańskie, tyrolka, drabinki i wiele innych. To trasa, która posiada najnowocześniejszy system asekuracyjny tzw. EXPOGLIDER, dzięki któremu nie trzeba przepinać karabinków na drzewie. Trasa ta jest idealna dla dzieci od 5 roku życia oraz polecana osobom z lękiem wysokości.

 

Poza parkiem linowym dostępne na terenie Góry Równica są jeszcze PAINTBALL http://parklinowy.pl/paintball.htm

 

 

 

 

Park linowy znajduje się również przy górnej kolejce stacji na górę Czantorię (na Polanie Stokłosica)

http://www.parklinowy.pl/galeria.php?id=1&g=66